Ve středu 4. prosince se žáci 8. a 9. tříd se zájmem o moderní dějiny zúčastnili jednodenní historické exkurze do koncentračního tábora Auschwitz v Polsku. Exkurze se uskutečnila za finanční podpory Statutárního města Liberec a jeho programu zaměřeného na seznamování dětí s tématem holocaustu.
Ve velmi brzkých ranních hodinách jsme se sešli před školou, odkud jsme se autobusem vydali na téměř šestihodinovou cestu do Osvětimi. Po náročné cestě nás čekal neméně náročný program.
KL Auschwitz po dobu pěti let vyvolával pocit strachu mezi obyvateli zemí okupovaných nacisty za druhé světové války. Původně byl vybudován v roce 1940 pro polské politické vězně a měl sloužit jako nástroj teroru a vyhlazování Poláků. Časem sem začali být posíláni lidé ze všech částí Evropy okupovaných nacisty, zejména Židé, a také sovětští zajatci a Romové. Auchwitz se tak stal největším nacistickým koncentračním táborem pro lidi různých národností, vyznání i politických názorů, které hitlerovský fašismus odsoudil k izolaci a postupnému vyhubení hladem, těžkou prací, experimenty, ale také k okamžité smrti v důsledku individuálních nebo hromadných poprav. Od roku 1942 do prosince 1944 byl tábor největším střediskem vyhlazování evropských Židů.
Za doprovodu průvodců jsme prošli rozsáhlý areál KL Auschwitz, seznámili jsme se s jeho historií a jeho chodem. Navštívili jsme zpřístupněné bloky, kde jsme mohli vidět plno artefaktů a fotografií. Ty zdaleka nemohou věrně vypovědět všechny hrůzy, které se v táboře odehrávaly, a v jak otřesných životních podmínkách zde věznění lidé přežívali. Asi po dvou hodinách jsme se autobusem přesunuli od kmenového tábora do tábora KL AuschwitzII – Birkenau, kde jsme viděli zbytky čtyř krematorií, plynových komor a spalovacích hranic, železniční rampu, na které probíhala selekce přivážených do tábora, a nahlédli jsme do vězeňských baráků. Kolik lidí zde zahynulo lze jen obtížně určit, mimo jiné proto, že se příslušníci SS při svém odchodu z tábora snažili zamést stopy zločinů, které zde probíhaly.
Plni silných emociálních prožitků z prostředí KL Auschwitz, umocněných pochmurným podzimním počasím, jsme se vydali na dlouhou cestu domů. Exkurze byla náročná, ale velmi poučná. Chválíme děti za příkladné chování.
Alena Mikolandová, Petra Čápová a Petr Zralý